Joanna Filas Kaczan

– urodzona w 1968 roku w Gdańsku, art director, architekt wnętrz i projektantka mody.

Pierwszą swoją kolekcję zaprezentowała na scenie „Teatru Wybrzeże” w Gdańsku, jako „Teatr Mody Joanny Filas”.

W latach 90. była właścicielką firmy „Joanna Filas Design” czyli prywatnej wzorcowni projektowo-konstrukcyjnej dla przemysłu odzieżowego.

Projektowała w Polsce i Wiedniu, gdzie odbyła praktyki u projektantki Juty Pregenzer oraz w słynnej pracowni filmowo-teatralnej Lamberta Hoffera. Ukończyła konstrukcję kroju w Mode Schule der Stad Wien, a także dwuletnią szkołę języka niemieckiego na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 1994 roku, w ramach współpracy z firmą austriacką, przedstawiła swoją autorską kolekcję i zdała egzamin na projektanta przewidującego trendy, w słynnym nowojorskim Domu Mody BILL BLASS. Jedno z pytań egzaminacyjnych brzmiało: „Jak Pani może określić swój styl?”. Joanna w swoim sercu ciągle jeszcze była instruktorem ZHR, odpowiedziała więc bez wahania: „Elegancki Skaut!”. Tym szczerym stwierdzeniem zdobyła sobie sympatię egzaminatorów. Mimo kuszących warunków przedstawionej umowy ostatecznie nie podjęła zagranicznej współpracy i wróciła do kraju.

W latach 1991-1997 współpracowała z magazynami mody: „BEA”, „Twój Styl”, „Uroda” i „ELLE” oraz TV Canal+, POLSAT i TVP Gdańsk.

W 2002 roku obroniła dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz na Politechnice w Białymstoku. W latach 2007-2017 w ramach grupy KAN pracowała jako architekt wnętrz i współpracowała z dr arch. Piotrem Łodzińskim oraz arch. Zenonem Zabagło z pracowni ZETTA.

Obecnie pełni funkcję dyrektora kreatywnego w Grupie KAN oraz redaktora naczelnego czasopisma KANVISION. Od 2018 jest prezesem fundacji charytatywnej o tej samej nazwie, w jej ramach prowadzi Galerię Muz i projekt artystyczny Muzy i Cienie, którego celem jest promocja i wspieranie artystów.

Jej pasją nadal jest historia ubioru, stylizacja i fotografia mody vintage, ilustracja modowa oraz przewidywanie trendów. Uwielbia artystyczne wyzwania. Realizuje się w malarstwie techniką akrylową i assamblage’u, edukacji artystycznej oraz technikach graficznych. Interesują ją też nowoczesne technologie i neurobiologia, a także psychologia, muzyka i zmieniający się świat kobiet.

Zobacz więcej