Tribute to Musical w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Koncertowa realizacja wspierana przez KAN.
Pełna sala, burza oklasków i fenomenalne duety na scenie. Mija właśnie drugi rok od premiery koncertu Tribute to Musical z Damianem Aleksandrem w roli głównej, który zaowocował wydaniem płyty z koncertu i wielkim powrotem na scenę niezapomnianego przedstawienia. KAN z przyjemnością wziął udział w tym artystycznym wydarzeniu. Dwa niezwykłe koncerty odbyły się w styczniu 2017 roku na deskach Opery i filharmonii Podlaskiej, które obejrzało ponad
1500 szczęśliwców. Pomysłodawcą przedstawienia był Damian Aleksander, ulubiony przez białostoczan wokalista musicalowy, który dzięki niezapomnianym kreacjom w największych tytułach musicalowych, stał się artystą niezmiennie kojarzonym z operowym repertuarem.

Artystki jak magnes
O wyjątkowości projektu Tribute to Musical miały świadczyć duety, jakie Damian Aleksander zamierzał stworzyć z uznanymi polskimi artystkami – Małgorzatą Walewską, Edytą Krzemień, Kayah i Joanną Kołaczkowską. Cztery divy – wielkie nazwiska sceny operowej, pop i… kabaretowej – bo opera ma przede wszystkim sprawiać radość. Artystki, jak magnes od zawsze przyciągały publiczność, ich występ – w duetach i solowy – gwarantował więc wielki sukces i niezapomniane wrażenia.

Muzyczne wspomnienie
Inspiracją dla całego przedsięwzięcia był pomysł nagrania płyty, która stałaby się zapisem – jedynym na polskim rynku – najsłynniejszych utworów musicalowych w wersji koncertowej.

Damian Aleksander i goście: od lewej: Joanna Kołaczkowska, Kayah, Damian Aleksander, Małgorzata Walewska, Edyta Krzemień, Krzysztof Herdzin (kierownictwo muzyczne)

– Koncerty, które odbyły się 2017 roku, były nie tylko wspaniałą okazją przeżycia przygody musicalowej dla publiczności, ale także momentem rejestracji materiału na potrzeby przyszłej płyty – opowiada Ilona Karpiuk, koordynator projektów artystycznych w Operze i Filharmonii Podlaskiej. – Obok oryginalnych aranżacji znajdziemy kilka utworów zaaranżowanych specjalnie do tego projektu przez Krzysztofa Herdzina, kierownika muzycznego tego projektu, wybitnego polskiego aranżera, pianistę i kompozytora. Utwory na płycie wykonują wspaniali artyści, najwybitniejsi w swoich gatunkach, cieszący się uznaniem publiczności i krytyków.

Damian Aleksander zdradza, że jednym z najważniejszych elementów całego przedsięwzięcia była Opera i Filharmonia Podlaska, jej nowoczesny budynek, zapleczem, ale i ogrom utalentowanych artystów i pracowników dopełniły moc tworzenia tego jakże wymagającego przedsięwzięcia.

– Tribute to Musical to podsumowanie 20 lat mojej pracy na scenie musicalowej (około 30 głównych ról), to nie tylko marzenie, ale i chęć podzielenia się swoją miłością do tego gatunku teatru muzycznego, którego bezsprzecznie czuję się nie tylko wykonawcą, ale i orędownikiem – wyjawia Damian Aleksander. – Jestem przekonany, że płyta Tribute to musical LIVE, może stać się inspiracją do poznania lub pokochania jeszcze bardziej tego gatunku przestrzeni kulturalnej w Polsce.

Perła na skalę kraju
Ukazanie się płyty umożliwiło wsparcie sponsorów, m.in. firmy KAN, która od początku związana jest z historią budynku.

– Z dumą wzięliśmy udział w realizacji architektonicz- nej Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem prof. Marka Budzyńskiego, który zarekomendował Systemy KAN-therm do podlaskiego obiektu. Z nie mniejszym zaangażowaniem bierzemy udział w wydarzeniach artystycznych organizowanych przez OiFP i w jej salach – opowiada Joanna Filas Kaczan, Dyrektor Kreatywna firmy KAN oraz redaktor naczelna magazynu KAN VISION.

– Z nieukrywaną radością wsparliśmy zatem wydanie płyty Tribute to Musical Live – prawdziwej perełki na torcie stworzonym dla miłośników musicali.

Damian Aleksander wraz z orkiestrą

Opera i Fiharmonia Podlaska to najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju, dopracowany w każdym detalu pod względem architektonicznym, logistycznym i – co najważniejsze – akustycznym. Pod względem technologicznym jej realizację wsparł System KAN-therm Press oraz Ogrzewanie Podłogowe.

Od momentu inauguracji Opery i Filharmonii Podlaskiej wiele przedstawień i musicali na zawsze zapisało się na kartach historii podlaskiego obiektu. Jednym z najważniejszych z pewnością jest Tribute to Musical. W imieniu Damiana Aleksandra i jego gości, zapraszamy do zakupu płyty – obowiązkowej pozycji na półce każdego miłośnika dobrej, operowej muzyki.

– Nietrudno sobie wyobrazić, jak widzowie podśpiewują sobie, słuchając „Forsy” z musicalu „Cabaret” czy nucą do przejmującej melodii utworu „To świt, to zmrok” z musicalu „Skrzypek na dachu” – uśmiecha się Ilona Karpiuk, koordynator projektów artystycznych w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Aby w pełni cieszyć się artyzmem wykonania musicalowych utworów… i zaśpiewać do znanych melodii – płytę trzeba po prostu nabyć. Warto raz jeszcze poczuć emocje towarzyszące artystom na scenie!

 

Autor: Aneta Gawędzka-Paniczko
Zdjecia: OiFP Michał Heller

Zobacz więcej