
East Design Days 2019
w Białymstoku
Jedno z bardziej rozpoznawalnych wydarzeń w Polsce i jedyne tego typu w północno-wschodnim regionie kraju – poświęcone współczesnemu wzornictwu i nowoczesnej technologii, które na stałe wpisało się w kalendarz obowiązkowych spotkań miłośników designu, innowacji i nowoczesnej architektury. Dlatego, jako jeden z partnerów wydarzenia, z radością wsparliśmy wykład gościa specjalnego, słynnego duńskiego projektanta ARDE i BoConceptu – Rene Hougaarda.
Wydział Architektury Politechniki Białostockiej w dniach 24-26 października mógł poszczycić się niesamowitą frekwencją. Nie tylko studenci, ale i osoby związane oraz interesujące się branżą wnętrzarsko-architektoniczną skorzystały z możliwość uczestnictwa przynajmniej w jednym planowanym spotkaniu z zaproszonymi gośćmi. A wśród nich m.in. Rene Hougaarda, wybitny polski architekt Romuald Loegler, Tadeusz Jelec (designer marki Jaguar) oraz Tiina Malste (fiński ekspert w dziedzinie edukacji i designu).


Wykłady oraz warsztaty odbywały się nie tylko w przestrzeni Wydziału Architektury, ale także Opery i Filharmonii Podlaskiej, co umożliwiło prowadzącym zwiedzenie jednego z głównych ośrodków sztuki i kultury na Podlasiu.

Druga edycja East Design Days, organizowane pod hasłem
DESIGN-TOŻSAMOŚĆ-ZMIANY
– wydarzenie, które na kilka dni zmieniło wnętrze Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w prawdziwą przestrzeń wystawienniczą. Nowatorskie pomysły i rozwiązania przyszłości, prezentowane przez polskie oraz zagraniczne firmy i instytucje, oryginalne pomysły DIY w wykonaniu studentów Wydziału Architektury, a także niezliczona liczba osób odwiedzających, sprawiły, że uczestnictwo w tego typu spotkaniu to tzw. must have sezonu.

Rene Hougaard, duński designer ARDE, skorzystał z zaproszenia Fundacji KAN VISION i zwiedził strefę Art Event oraz miejsce fundacyjnych spotkań – Showroom Konopnicka Residence. Z ciekawością obserwowaliśmy reakcję projektanta, na zestawienie obu, zdawałoby się odmiennych, a jednak dopełniających się światów, w których działa Fundacja KAN VISION: ultranowoczesnej technologii KAN oraz artystycznej atmosfery Showroomu, tworzonej przez elementy aranżacyjne, mocno osadzone w świecie mody i stylistyce vintage.


„Dobry design to uniwersalny element umożliwiający dialog ponad czasem. Skłania do refleksji, inspiruje i pozwala inaczej spojrzeć na dotychczasowe dokonania, bez względu na to, czy powstał na pograniczu sztuki i kultury, mody czy inżynierii i technologii. W naszej Fundacji łączymy te światy i z radością dzielimy się nimi z innymi.”



Tekst: Aneta Gawędzka-Paniczko